Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Új Magyar Szó
Anul şi data apariţiei: 15.05.2007
Tematica: legea minorităţilor naţionale
Categoria articolului: ştiri
Autorul articolului: Kovács Adrienn
Titlul articolului: Alsóházi „igen” a Chartára. A kisebbségi nyelveket védő okmányt hallgatólagosan fogadták el
Numărul fotografiilor: 1
Acces online: https://umsz.manna.ro/index.php?menu_id=2101&cikk=17741


Elfogadta a képviselőház a Kisebbségi és Regionális Nyelvek Chartáját. Az Európa Tanács (ET) Románia által 12 évvel ezelőtt aláírt dokumentumának ratifikálásáról a szenátus hoz végső döntést. Kedvező szavazás esetén az ország a huszonharmadik lesz az ET-tagállamok sorában, amelyek nemcsak aláírták, hanem be is iktatták nemzeti jogrendszerükbe a chartát. Az Európa Tanács-jogszabályt – amelyet a képviselőház öt állandó szakbizottsága is jóváhagyott – hallgatólagosan fogadták el a honatyák, a végső szavazás határideje ugyanis május 11-én már lejárt.

A Charta parázs vitát váltott ki a képviselőház áprilisi plenáris ülésén, amelyen a kormány – a dokumentum ratifikálásának indítványozója – álláspontját Markó Attila államtitkár, az Etnikumközi Kapcsolatok Hivatalának vezetője képviselte. Az ülésen a PRM-s képviselők a nemzetközi dokumentum bizonyos szabályozásainak módosítását is javasolták.


Anca Petrescu nagy-romániás képviselő szerint az ET-dokumentum nem szögezi le pontosan, milyen kapcsolatban állnak a regionális és kisebbségi nyelvek a többségi, hivatalos nyelvekkel. Ugyanerre a „tisztázatlanságra” hivatkozott felszólalásában a kisebbségi törvénytervezet legelkötelezettebb ellenzője is, a demokrata párti Valeriu Tabãrã is, aki viszont a „Charta egészének tiszteletben tartását” ítélte „célszerűnek”.

„Nem lehet módosítást eszközölni nemzetközi okmányon, amelyet az Európa Tanács országai ebben a formában fogadtak el” – figyelmeztetett Varga Attila RMDSZ-es képviselő, aki szerint ebben az esetben jogilag csupán a dokumentum ratifikálása, elfogadása vagy elutasítása lehetséges.
Bár a Chartát az állandó bizottsági üléseken is részletesen megvitatták, a plénum kétszer is visszaküldte közös kiegészítő jelentés készítésére a jogi, illetve emberjogi és kisebbségvédelmi bizottsághoz.

Markó Attila államtitkár szerint alapvető félreértések miatt húzódott el több mint két hónapig a képviselőházi jóváhagyás. „Az állandó bizottsági tagok leginkább a Charta »menüjellege« miatt értetlenkedtek, hiszen a dokumentumból az illető ország azokat a szabályozásokat választhatja ki, amelyek számára a legmegfelelőbbek.

Továbbá az sem volt tiszta a bizottsági tagok előtt, hogy az általunk javasolt ratifikálási tervezetben a Románia-szerte beszélt regionális nyelvek használatának elterjedtségét, súlyát és védelmi igényeit igyekeztünk a lehető leghitelesebben tükrözni” – vélte az RMDSZ-es államtitkár, aki továbbá azt is hozzáfűzte: a hazai magyar közösség számára fontos nemzetközi egyezményből a magyar nyelv számára a legfelsőbb védelmi szintet választották mind az igazságügy és a közigazgatás, mind az oktatatás és a kultúra területén. 

A Charta szenátusi elfogadása kapcsán Markó Attila reményét fejezte ki, hogy a nemzetközi dokumentum nem jut a kisebbségi törvénytervezet sorsára. „Bár a jelenlegi politikai helyzetben nem nézik jó szemmel a kisebbségvédelemre vonatkozó jogszabályokat, nem látok okot arra, hogy a szenátus ne ratifikálja az ET-egyezményt” – vélte az államtitkár, aki szerint az is fontos, hogy az RMDSZ ezután a romániai jogrendszer részét képező dokumentumként hivatkozhat a Regionális és Kisebbségi Nyelvek Chartájára.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.